7 نکته برای خرید بهترین مادربرد
  • 18 آبان 1400

7 نکته برای خرید بهترین مادربرد

اگر می‌خواهید کامپیوتر خود را بسازید و یا یک کامپیوتر از‌پیش‌ساخته‌شده بخرید که در آینده قابلیت ارتقا داشته باشد، خرید بهترین مادربرد اهمیت زیادی پیدا می‌کند. مادربرد نقش اساسی در ارتقا و توسعه سیستم دارد. مادربرد بسیاری از قطعاتی را که در آینده می‌توانید در سیستم خود به کار برید، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

متاسفانه افرادی که می‌خواهند یک کامپیوتر سفارشی بسازند، وقت زیادی برای بررسی مادربرد نمی‌گذارند. گاهی این افراد در مورد انتخاب سی‌ پی‌ یو و کارت گرافیک ماه‌ها وقت صرف می‌کنند و ویدیو‌های آموزشی مختلف را تماشا می‌کنند، اما وقتی نوبت به خرید بهترین مادربرد می‌رسد، توجه لازم را نمی‌کنند.

 بسیاری از این افراد در هنگام خرید تنها به قیمت مادربرد توجه می‌کنند و سعی می‌کنند چیزی را بخرند که مقرون‌به‌صرفه باشد. کمتر کسی به این نکته توجه می‌کند که فرضا باید بهترین مادربرد 2021 را بخرم و یا اینکه مثلا بهترین مادربرد گیمینگ کدام برند است.

راهنمای خرید مادربرد

مادربرد اساسی‌ترین عنصر سیستم شماست. مادربرد نه تنها مسئول حمایت از پردازنده سیستم است، بلکه کانون اساسی برای اتصال همه اجزای سیستم است. مادربرد نیرو را مستقیما از منبع تغذیه می‌گیرد و این نیرو را بین اجزای مختلف سیستم توزیع می‌کند. خرید مادربرد کار ساده‌ای است و هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد، اما خرید بهترین مادربرد کار ساده‌ای نیست و نیاز به تحقیق و بررسی بسیار دارد.

مادربرد چیست و چرا خرید بهترین مادربرد اهمیت دارد؟  

مادربرد یک صفحه مدار چاپی است که پایه و اساسی برای ارتباط عناصر دیگر سیستم ایجاد می‌کند. مادربرد ارتباط لازم را در بین اجزایی مانند سی‌پی‌یو، کارت گرافیک، حافظه و غیره فراهم می‌کند. بسیاری از دستگاه‌های امروزه مانند گوشی، تبلت، لپ‌تاپ و غیره از مادربرد برای کنار هم قرار دادن اجزا استفاده می‌کنند. اما معمولا شما برای تبلت و گوشی خود مادربرد نمی‌خرید و تنها برای دسکتاپ خود است که اقدام به چنین کاری می‌کنید.

اگر نگاهی به مادربرد بیندازید، متوجه می‌شوید که یک مادربرد مجموعه‌ای از مدار، ترانزیستور، خازن، اسلات، سینک حرارتی و غیره است که همه این اجزا برای هدایت سیگنال و برق در سراسر کامپیوتر در کنار هم قرار گرفته‌اند. مادربرد محصول پیچیده‌ای است و جزئیات فنی آن در حوصله این نوشتار نیست.

اینک باید متوجه شده باشید که مادربرد چه کار مهمی در سیستم ما انجام می‌دهد. بنابراین خرید بهترین مادربرد از اهمیت زیادی برخوردار است. خرید مادربرد بستگی به نیاز‌های شما دارد و باید مادربردی را انتخاب کنید که به‌خوبی با نیاز‌های حال و آینده شما مطابقت داشته باشد.

اگر قرار نیست در آینده کامپیوتر خود را ارتقا دهید، تنها لازم است که مادربرد خوب و قیمت‌مناسبی پیدا کنید و کار خود را شروع کنید. اما اگر قصد دارید در آینده سیستم خود را توسعه دهید، باید اطمینان حاصل کنید که مادربرد شما با همه نیاز‌های آینده مطابقت دارد. در اینجاست که خرید بهترین مادربرد اهمیت پیدا می‌کند و باید به دنبال گزینه مناسب بود.

7 توصیه برای خرید یک مادربرد خوب 

سازگار بودن مادربرد با CPU

خرید مادربرد باید قبل از خرید سی‌پی‌یو انجام شود. در هنگام خرید سی‌پی‌یو باید توجه داشته باشید که این قطعه با مادربرد شما سازگاری داشته باشد. فرضا باید بررسی شود که سی‌پی‌یوی مورد نظر شما از کدام سوکت استفاده می‌کند. معمولا اطلاعات مفیدی در این ارتباط در صفحه محصول موجود است.

 چیپست (chipset) نیز بسیار مهم است و باید گزینه خوبی را انتخاب کرد. چیپست را می‌توان نرم‌افزار مادربرد نامید. این چیپست است که به بخش‌های مختلف مادربرد اجازه می‌دهد که با همدیگر ارتباط برقرار کنند. هر مادربرد خاص دارای چیپست مخصوص خود است و این چیپست سازگاری مادربرد و سی‌پی‌یو را تعیین می‌کند. پس توصیه اول برای خرید بهترین مادربرد این است که مادربردی را بخریم که با یک سی‌پی‌یوی خوب سازگار باشد.

cpu مناسب مادربرد

تعداد اسلات‌های رم

نکته دیگری که در هنگام خرید یک مادربرد باید مورد توجه قرار دهید، تعداد اسلات‌های رم است. تعداد اسلات‌های رم در اکثر مادربرد‌های استاندارد دسکتاپ چهار عدد است. اما مادربرد‌هایی نیز وجود دارند که تنها دو اسلات رم دارند.

مگر اینکه واقعا از لحاظ اقتصادی مشکل داشته باشید، وگرنه بهتر است در مادربردی سرمایه‌گذاری کنید که چهار اسلات رم دارد. این باعث می‌شود که بتوانید از مجموعه حافظه حال حاضر مادربرد خود استفاده کنید و در آینده نیز به‌راحتی بتوانید سیستم خود را ارتقا دهید.


بهترین مادربردهای بازار را میتوانید از بین « مادربردهای لپ مال » انتخاب کنید. 


اندازه مادربرد

مادربرد‌های دسکتاپ معمولا در سه اندازه مختلف می‌آیند که برای خرید بهترین مادربرد باید به این اندازه‌ها توجه کرد. این اندازه‌های مختلف باعث می‌شوند که کاربران در انتخاب شکل و قالب مورد نظر خود انعطاف‌پذیری داشته باشند.

 بسیاری از کاربران یک کیس فشرده را ترجیح می‌دهند که فضای زیادی از آن‌ها نگیرد، از طرف دیگر، کاربرانی نیز هستند که مادربرد‌های بزرگ با نما‌های مختلف را ترجیح می‌دهند. این افراد دیگر به دنبال جمع‌و‌جور بودن کیس خود و اشغال فضای کمتر نیستند.

اتصال اصلی مادربرد

نکته دیگری که برای خرید بهترین مادربرد باید به آن توجه کرد، اتصال اصلی‌ای است که مادربرد مورد نظر فراهم می‌کند. این اتصال شامل مواردی مانند پورت USB، اتصال‌دهنده‌های فن، اسلات‌های M.2، پورت‌های SATA و هر بخش دیگری است که ممکن است در مادربرد نیاز باشد.

 لازم است که در اینجا به صفحه محصول بروید و گزینه مناسب را انتخاب کنید. وای‌فای نیز نمای دیگری است که تعدادی از مادربرد‌ها ارائه می‌دهند که بد نیست این نما را نیز برای مادربرد خود در نظر بگیرید.

تناسب مادربرد با کارت گرافیک

همه کامپیوتر‌ها به روشی برای خروج اطلاعات بصری نیاز دارند، به طوری که ما انسان‌ها بتوانیم از این اطلاعات استفاده کنیم. این موضوع را در ساده‌ترین حالت می‌توان به عنوان نمایش تصاویر بر روی مانیتور تعبیر کرد. بخشی از کامپیوتر که این عملکرد را بر عهده دارد، کارت گرافیک نام دارد.

 برای خرید بهترین مادربرد باید به این نکته توجه داشت که مادربرد مورد نظر از کارت گرافیک خوبی پشتیبانی کند، به طوری که نیاز‌های آینده شما رفع شود.

مثلا اگر شما از کامپیوتر خود برای گیمینگ استفاده خواهید کرد، نیاز به کارت گرافیک قدرتمندی دارید. در اینجا باید توجه داشته باشید که مادربرد شما از چنین کارت گرافیکی پشتیبانی کند و همچنین، تعداد کارت گرافیک‌هایی نیز که مادربرد شما می‌تواند پشتیبانی کند، از اهمیت زیادی برخوردار است.


اگر به استخراج رمز ارزها با کارت گرافیک علاقه دارید می توانید مقاله « چه کارت گرافیکی برای ماینینگ خوب است؟ » را مطالعه کنید.


سازگاری با اسلات PCIe

امروزه اکثر کارت گرافیک‌ها از طریق اسلات‌های PCIe متصل می‌شوند. بسیاری از کارت گرافیک‌های حال حاضر به نسخه PCIe 3.0 یا بالا‌تر نیاز دارند. آخرین چیزی که در اینجا نیاز است، عرض موجود برای هر اسلات PCIe است. بسیاری از کارت گرافیک‌ها به یک عرض دو اسلاتی نیاز دارند.

بنابراین در خرید بهترین مادربرد باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که مادربرد شما نوع مناسبی از اسلات‌های PCIe را فراهم کند. برای این کار باید ویژگی‌های کارت گرافیک با دقت بررسی شود و آن‌ها را با ویژگی‌های مادربرد مقایسه کرد. اگر قصد دارید دو کارت گرافیک و یا تعداد بیشتری را متصل کنید، به دو اسلات PCIe و یک مادربرد سازگار نیاز خواهید داشت. 

روش انتخاب مادربرد خوب

تناسب مادربرد با رم مورد نیاز

زمانی که کامپیوتر شما روشن است و کار می‌کند، سی‌پی‌یوی کامپیوتر به مکانی برای ذخیره اطلاعات نیاز دارد. این مکان حافظه دسترسی تصادفی یا رم (RAM) نام دارد. کامپیوتر‌های امروزی حدقل 4 گیگ رم دارند. اینکه چه مقدار رم برای کامپیوتر خود نیاز دارید، بستگی به نوع استفاده شما دارد.

برای کاربرانی که استفاده‌های خیلی حرفه‌ای و سنگینی از کامپیوتر خود نمی‌کنند، یک رم 8 گیگ می‌تواند گزینه امنی باشد. اما کاربرانی که از کامپیوتر خود استفاده حرفه‌ای و سنگین می‌کنند، باید حداقل یک رم 16 گیگ داشته باشند. امروزه رم از طریق یک اسلات مستطیلی به مادربرد وصل می‌شود که اسلات DIMM نامیده می‌شود. این تعداد اسلات‌های DIMM در مادربرد است که تعیین می‌کند چه مقدار رم را می‌توان اضافه کرد. این تعداد معمولا از 2 تا 8 اسلات متغیر است.

 در هر زمان می‌توان یک واحد رم را اضافه کرد؛ البته زمانی که رم‌ها در تناسب با یکدیگر باشند، سیستم بهترین عملکرد  را خواهد داشت. بنابراین در خرید بهترین مادربرد باید به تعداد و نوع رم نیز توجه داشت و مادربردی را انتخاب کرد که با عملکرد رم شما تناسب لازم را داشته باشد.

موارد بالا توصیه‌هایی هستند که برای خرید مادربرد همواره باید مورد توجه قرار داد. البته نکات مهم دیگری را نیز باید در هنگام خرید مورد توجه قرار داد. لازم است افرادی که از لحاظ فنی اطلاعات کافی ندارند، حتما برای خرید با یک متخصص مورد اعتماد مشورت کنند.

مادربرد قطعه‌ای است که آینده سیستم شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر گزینه مناسبی انتخاب نکنید، قادر به ارتقای سیستم خود نخواهید بود و طبیعتا نخواهید توانست همگام با فناوری روز حرکت کنید. خرید بهترین مادربرد کار ساده‌ای نیست و برای این کار باید جوانب بسیاری را سنجید.

کلام آخر  

خرید یک مادربرد عادی کار ساده‌ای است. اما اگر می‌خواهید از پول خود حداکثر استفاده را ببرید و اقدام به خرید بهترین مادربرد کنید، نیاز به تحقیق و مطالعه فراوان دارید. برای انتخاب یک مادربرد خوب باید بدانید که مادربرد مورد نظر دارای چه قطعاتی است و چه ویژگی‌هایی دارد. این مادربرد باید با نیاز‌های آینده شما مطابقت داشته باشد.

انتخاب بهترین مادربرد با توجه به نظر و نیاز افراد تفاوت دارد. مادربردی که برای شما بهترین است، ممکن است برای فرد دیگری بهترین نباشد. پس انتخاب این قطعه مهم به عوامل مختلفی بستگی دارد که با توجه به نیاز‌های شخص فرق می‌کنند. گرافیک یکی از نکات مهمی است که باید خیلی به آن توجه کرد و مادربردی را انتخاب کرد که با نیاز‌های گرافیکی شخص تطابق داشته باشد.

سرویس‌هایی در اینترنت وجود دارند که به مقایسه قیمت محصولات مختلف می‌پردازند و علاوه بر قیمت، ویژگی‌های این محصولات را نیز مورد بررسی و مقایسه قرار می‌دهند. این سرویس‌ها به شما در تصمیم‌گیری درست بسیار کمک خواهند کرد.

 حتما برای خرید مادربرد مورد نیاز خود از سرویس‌های مقایسه محصولات استفاده کنید و با مطالعه و آگاهی اقدام به خرید کنید. قطعه مهمی مانند مادربرد اساس و پایه سیستم شماست و انتخاب درست در این زمینه به عملکرد مناسب سیستم بسیار کمک خواهد کرد.

 مطالب موجود در این نوشتار قطعا برای خرید بهترین مادربرد به شما کمک خواهند کرد اما این مطالب کافی نیستند و برای خرید مناسب، نیاز به استفاده از منابع مختلف دارید. نظر شما چیست؟ شما چه تجربیاتی در انتخاب مادربرد دارید؟ آیا تا‌به‌حال اقدام به خرید مادربرد کرده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.