• 02 تیر 1400

چه لپ تاپی با چه صفحه نمایشی؟ آشنایی با انواع صفحه نمایش لپ‌ تاپ

بی شک توجه به صفحه نمایش در هنگام خرید لپ تاپ جزو مهم ترین المان های خرید به حساب می آید. شاید عده ای وجود داشته باشند که به پردازنده Core i7 و یا هارد SSD نیاز نداشته باشند اما همه ی افراد به یک نمایشگر خوب و با کیفیت نیاز دارند چرا که در نهایت هرکاری که بخواهند انجام بدهند و یا هر نتیجه ای که بخواهند مشاهده کنند از طریق نمایشگر است و در صورت نداشتن استانداردهای لازم و یا کیفیت مطلوب، باعث عدم رضایت خواهد شد. در اینجا قصد داریم درباره انواع نمایشگر های صفحه و مواردی که در هنگام خرید باید به آن ها توجه کنید صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

رزولوشن تصویر

هر نمایشگر از مجموعه ای از نقاط به نام پیکسل تشکیل شده، هر چه که تعداد این پیکسل ها بیشتر باشد، به این معناست که جزییات بیشتری در صفحه نمایش داده خواهد شد

می دانیم که یک نمایشگر از یک طول و یک عرض برخوردارند. در این طول و عرض تعداد زیادی از پیکسل قرار گرفته که با در کنار هم قرار گرفتن این پیکسل ها و روشن و خاموش شدن آن ها تصاویر با رنگ های مختلف بوجود می آیدهر چه تعداد بیشتری از پیکسل ها وجود داشته باشد، کیفیت و وضوح بیشتری به دست می آید.

حالا که مفهوم پیکسل را متوجه شدید می توانیم بگوییم که رزولوشن به مقدار تفکیک پذیری پیکسل ها در واحد مساحت می گویند.

اندازه صفحه نمایش

لپ تاپ ها در ابعاد مختلفی تولید می شوند. هرچه صفحه نمایش لپ تاپ بزرگتر باشد، به تبع وزن لپ تاپ هم سنگین تر می شود و این موضوع باعث سخت شدن جابجایی لپ تاپ می شود. توصیه لپ مال این است که اگر قصد داریم اکثر اوقات لپ تاپ خود را به همراه داشته باشید، لپ تاپ های وزن کمتر را حتما انتخاب کنید و اینکه اگر اندازه صفحه نمایش هم برایتان مهم است بهترین گزینه لپ تاپ هایی با صفحه نمایش 14 اینچی خواهند بود.

صفحه نمایش لمسی یا غیر لمسی؟

شاید در نگاه اول صفحه نمایش هایی که قابلیت لمسی دارند بسیار جذاب به نظر برسند اما باید بگوییم که اینطور نیست، چرا که کار کردن صرف با صفحه لمسی کار دشواری هست و از جانب دیگر باعث مصرف بیش از اندازه باتری می شود. این نوع نمایشگرها بیشتر برای طراحان گرافیکی مناسب است که به راحتی بتوانند نتیجه طراحی خود را نگاه کنند.

زاویه دید صفحه نمایش لپ تاپ

زاویه دید مناسب لپ تاپ را نمی توان از روی مارک و برند آن تشخیص داد و باید بدانید که این موضوع را باید با توجه به پنل صفحه نمایش بررسی کرد. لپ تاپ هایی که در خود پنل  TNدارند، ارزان قیمت تر بوده و به نسبت زاویه دید محدودتری دارند؛ اما در مقابل لپ تاپ هایی که پنل های  IPSدارند، در کنار اینکه گران‌ترند، زاویه دید بسیار گسترده تری دارند و تصاویر و رنگ ها را نیز واضح تر، گرم تر و زنده تر به نمایش می گذارند.

ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که پنل IPS و TN چیست؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت:

نمایشگر لپ تاپ با پنل IPS

صفحه نمایش IPS محدوده رنگ گسترده ای از تصاویر را نشان می دهد و کیفت LCD ها را بهتر کرده‌ است که خود یک مزیت نسبت به صفحه TN محسوب می شود. مطمئنا انجام فعالیت با تاچ در لپ تاپ جذابیت های خاصی دارد؛ اما نباید فراموش کنید که این قابلیت مصرف انرژی بسیار بالایی دارد.

از آنجایی که این پنل ها در برابر لمس مقاوت بیشتری دارند بهتر است در صفحات لمسی از پنل های  IPS استفاده کرد، هم چنین می توان گفت در مواردی مثل بازی های سنگین رایانه‌ ای که اشتراک‌ گذاری اطلاعات از اهمیت بیشتری برخوردار است بهتر است از این نوع صفحه نمایش، استفاده‌ شود.

این پنل ها در ساخت صفحات نمایشگر لمسی استفاده می شوند. مطمئنا انجام فعالیت با تاچ در لپ تاپ جذابیت های خاصی دارد؛ اما نباید فراموش کنید که این قابلیت مصرف انرژی بسیار بالایی دارد.

نمایشگر با لپ تاپ پنل TFT

این صفحه نمایش از کیفیت کمتری نسبت به IPS برخوردار است اما مزیتی که نسبت به آن دارد، قیمت مناسب آن در برابر کارآرایی قابل قبول است. از مهم ترین ویژگی های این نوع نمایشگر که سبب محبوبیتش شده عدم تشعشع پرتوهای مضر است.

صفحه نمایش Wide View

این دسته از نمایشگرها اصلا به افرادی که به حریم خصوصی خود اهمیت زیادی می دهند توصیه نمی شود چرا که به دلیل کنتراست و تفکیک رنگ بهتری که نسبت به IPS و TFT دارند، در هر موقعیتی نسبت به نمایشگر قرار بگیرید، نمایشگر لپ تاپ را با وضوح می‌بینید.

صفحه نمایش مات یا براق؟

از دیگر ویژگی های یک صفحه نمایش می توان به مات (matte) یا براق (glossy) بودن آن اشاره کرد که بستگی به مورد استفاده آن و مکان استفاده از لپ‌تاپ دارد.

باید بگوییم که این صفحات از لحاظ ساختار کلی مشابه اند ولی در پوشش روی پنل متفاوت هستند.

لپ تاپ های براق در نور مستقیم عملکرد نامناسبی دارند و کار با آنها در نور زیاد آزار دهنده است و مانع از دیدن صفحه کامل شود.

در صفحه نمایش مات این مشکل وجود ندارد و در هر دو محیط کم نور و پر نور بازده مناسبی دارند. گرچه صفحه نمایش براق در محیط کم نور به دلیل شفافیت بالاتر مناسب تر است.