• 17 خرداد 1400

سیزده تا از اشتباهات رایج هنگام خرید لپ تاپ

با توجه به تنوع لپ تاپ های موجود در بازار، انتخاب لپ تاپ مناسب بسیار کار سخت و پیچیده ای است. ما در این مطلب سعی می‌کنیم 13 تا از اشتباهات رایج در هنگام خرید لپ تاپ را برای شما بیان کنیم.

اشتباهات رایج هنگام خرید لپ تاپ

1- تصمیم گیری برای خرید لپ تاپ صرفا از روی ظاهر

سال‌هاست که قالب کلی لپ تاپ ها هیچ تغییری نکرده و تقریبا ثابت است و تنها تغییرات در شکل ظاهری آن مثل رویه ی آن است. توصیه ای که لپ مال به شما می کند این است که هیچ گاه بخاطر ظاهر یک سیستم آن را انتخاب نکنید و قبل از خرید حتما به بازخورد و ویژگی های لپ تاپ ها دقت کنید و متناسب ترین آن را انتخاب کنید.

2- انتخاب ارزان قیمت ترین لپ تاپ موجود در بازار

برخی ها صرفا به فاکتور قیمت توجه میکنند و هیچ المان دیگری را در نظر نمی گیرند. این کار بسیار اشتباه است چرا که مسلما این قیمت پایین، کیفیت پایین را هم به همراه دارد و نمی توانید استفاده مفیدی از این نوع سیستم داشته باشید.

3- انتخاب گران قیمت ترین لپ تاپ موجود در بازار

مطمئن باشید که گران قیمت ترین لپ تاپ لزوما برایتان به‌دردبخورتر نخواهد بود! پس هر وقت لپ تاپ انتخاب کردید که خرید آن از لحاظ مالی شما را دچار چالش می کند، حتما از خودتان بپرسید: «اصلا این‌همه امکانات به‌دردم می‌خوره؟!»

برای اغلب ما، امکانات لپ‌تاپ‌های گران قیمت و لاکچری معمولا فراتر از حد نیازمان است؛ مثلا حافظه ۴ ترابایتی مک‌بوک پروی جدید به درد همه ی ما می‌خورد؟! پس بابت امکاناتی که روی افزایش قیمت مؤثرند، اما وجودشان برایتان سودی ندارد، پول اضافه پرداخت نکنید.

مثلا اگر اهل بازی های کامپیوتری نیستید، سراغ لپ‌تاپ گیمینگ نروید، زیرا این نوع لپ‌تاپ‌ها سخت‌افزار های قدرتمندی برای اجرای بازی‌های سنگین دارند، قیمت خیلی بالاتری نسبت به سایر لپ تاپ ها دارند. اگر به اجرای نرم‌افزارهای سنگین و پیچیده برای بازی یا انجام کارهای گرافیکی نیاز ندارید، اصلا نیازی به خریدن گران‌ترین لپ‌تاپ بازار نیست.

4- در نظر نگرفتن آینده

بهتر است برای انتخاب و خرید لپ تاپ، به آینده خود هم توجه کنید؛ مثلا اگر دانشجو هستید، به مدتی بعد که نیازهای پیشرفته تری پیدا می کنید، به لپ تاپی قوی تر نیاز دارید. پس در هنگام خرید حتما آینده خود را هم مورد توجه قرار دهید تا مجبور به تعویض هر ساله ی سیستم خود نشوید.

5- عدم دقت به پورت های ورودی و خروجی

حتما به پورت های لپ تاپی که انتخاب کردید و وسایل جانبی که می خواهید به آن متصل کنید دقت کنید. چرا که در صورت عدم توجه به آن ها مجبور به خرید و استفاده از کابل های تبدیل خواهید شد که این خود هزینه ای اضافی برای شما است.

6- اصرار ورزیدن روی صرفا یک ویژگی

هرگز روی تنها یک ویژگی اصرار نورزید، بلکه مجموعه‌ای از ویژگی‌های مختلف را معیار انتخابتان قرار دهید.

به طور مثال برای اجرای هم‌زمان چند برنامه باید دنبال لپ‌تاپی با رم بالا باشید،

یا مثلا برای بازی به کارت گرافیکی پرقدرت نیاز خواهید داشت، اما نباید سایر ویژگی ها را در لپ تاپ خود نادیده بگیرید.

7- در نظر نگرفتن سایز و وزن لپ تاپ

بیشتر افراد لپ تاپ را برای این تهیه می کنند که بتوانند آن را همراه خود داشته باشند. با توجه به این موضوع وزن و سایز لپ تاپ برای سهولت در جابجایی آن بسیار مهم است. پس در هنگام خرید حتما به وزن و سایز آن و قابل حمل بودنش دقت کنید.

8- تعصب روی برند

یکی از اشتباه ترین کارهایی که خیلی از افراد هم مرتکب آن می شوند تعصب روی برند است. این افراد ویژگی های لپ تاپ و نیاز خود را در نظر نمی گیرند و صرفا به برند آن توجه می کنند. این کار آن ها را از انتخاب خوب باز می دارد.

9- عدم تست لپ تاپ قبل از خرید

حتما قبل از خرید لپ تاپ آن را تست کنید تا ببینید آیا کیبورد، صفحه نمایش و موس پد و ... آن با مطلوب شما سازگار هست یا خیر.

پس از خرید هم حتما دستگاه را چک کنید تا مشکلی نداشته باشد و نیازی به برگرداندن آن نداشته باشید.

10- تصمیم گیری بر اساس وضوح صفحه نمایش

نمایشگرهای 4k  از وضوح بسیار بالایی برخوردارند، اما آیا می‌دانید که شارژ لپ‌تاپ‌تان با نمایشگرهای پر وضوح چقدر زود تمام خواهد شد؟

خرید لپ‌تاپی با نمایشگر 4k همیشه هم تفاوتی ایجاد نمی‌کند، چراکه مثلا روی لپ‌تاپ‌های با ابعاد کوچک نمی‌توان آن‌طور که بایدوشاید لذتشان را برد. بالاترین وضوح زمانی به دردتان می‌خورد که تصمیم به خرید یک لپ‌تاپ گیمینگ حرفه‌ای یا لپ‌تاپی با نمایشگر بزرگ داشته باشید.

11- در نظر نگرفتن نیازهای خود برای انتخاب لپ تاپ

حتما قبل از خرید لپ تاپ لیستی از ویژگی های که به آن نیاز دارید تهیه کنید و طبق آن اقدام به انتخاب و خرید لپ تاپ کنید و مطمئن باشید که اگر این کار را انجام ندهید و مطابق نیازتان خرید نکنید پس از مدتی از خرید خود پشیمان خواهید شد.

12- اعتماد صد در صدی به فروشندگان برای خرید لپ تاپ

حتما برای خرید لپ تاپ خودتان تحقیق کنید و از افرادی که در این زمینه مهارت دارند کمک بگیرید. اعتماد صد در صدی به فروشندگان کار درستی نیست چرا که اکثر آن ها سعی در فروش محصولات خود، به خصوص آن هایی که منفعت مالی بیشتری برایشان دارد، دارند.

13- در نظر نگرفتن میزان بودجه برای خرید لپ تاپ

توصیه تیم لپ مال این است که قبل از خرید حتما میزان بودجه خود را تعیین کنید و برای انتخاب لپ تاپ، به سراغ انواع لپ در همان محدوده قیمتی بروید و در بین آن ها بهترین و متناسب ترین را انتخاب کنید.

اگر قصد خرید لپ تاپ را دارید و نمی توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی، با تیم لپ­مال تماس گرفته و از خدمات مشاوره‌ای ما به صورت کاملاً رایگان استفاده کنید.