کاربردها و نکات خرید هارد دیسک اینترنال
  • 29 مرداد 1401

کاربردها و نکات خرید هارد دیسک اینترنال

برای خرید یک هارد دیسک اینترنال مناسب شما باید درباره کاربرد ها و نکات خرید هارد دیسک اینترنال را به خوبی بدانید. در این نوشتار شما می توانید این نکات را مطالعه کرده و درباره درایو HDD مناسب هر کاربرد نیز به خوبی بدانید.

هارد HDD نوعی حافظه ذخیره سازی می باشد که داده ها و رسانه ها درون آن ذخیره می شوند و در دو نوع اینترنال که داخل سیستم های رایانه ای قرار می گیرد و اکسترنال که خارج از سیستم رایانه ای نگهداری می شود و میتوان آن را همراه خود ببریم، ارائه می شود. این دو نوع حافظه چند تفاوت با یکدیگر دارند اما مهم ترین تفاوت نحوه قرار گیری هر کدام در ارتباط با سیستم می باشد.

هارد دیسک اینترنال درون سیستم های رایانه ای قرار می گیرد، وظیفه این بخش از سیستم نگهداری و ذخیره کردن تمام اطلاعات درون سیستم می باشد. برنامه هایی که در سیستم خود نصب می کنید، سیستم عامل کامپیوتر یا لپ تاپ شما، عکس ها، فیلم ها و آهنگ ها، اسناد و مدارکی که درون سیستم خود ذخیره می کنید همگی در اصل درون هارددیسک  اینترنال سیستم شما قرار میگیرند. البته بعضی از سیستم های رایانه ای به جای هارد HDD از حافظه SSD استفاه می کنند که می توانید در مقاله " راهنمای خرید هارد SSD " درباره ویژگی ها و خرید آن توضیحات جامعی را مطالعه کنید.

هارد دیسک اینترنال کاربردهای بیشتری دارد و می توان از آن در کارهای دیگری نیز استفاده کرد. با وجود اینکه این تکنولوژی بیش از 60 سال عمر دارد اما هنوز در کارهای متفاوت استفاده می شود و طرفداران زیادی دارد.

ما به دلایلی همچون تعویض هارد قدیمی سیستم، افزایش فضای ذخیره سازی و ارتقای سیستم و یا زمانی که می خواهیم یک سیستم جدید برای خودمان تهیه کنیم به سراغ خرید یک هارد دیسک اینترنال می رویم، اما در هنگام انجام این خرید نکات مهمی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنیم نکاتی از قبیل گنجایش، هزینه، کاربرد، برند و نکات دیگر که به ما می گویند باید کدام محصول را انتخاب کنیم و بخریم.

برند خود را انتخاب کنید.

اولین نکته این است که بدانیم از کدام برند می خواهید استفاده کنید. کمپانی های متفاوتی هارددیسک اینترنال را تولید و عرضه می کنند. شما برای خرید هارد دیسک اینترنال باید بهترین شرکت ها را بشناسید و یکی از معتبرترین ها را انتخاب کنید. برند های معتبر تولید کننده HDD اینترنال از این قبیل هستند.

هر کدام از این برند ها سوابق بالا و اعتبار زیادی دارند که قابل توجه است و محصولات با کیفیتی را ارائه می کنند.

سرعت چرخش هارد دیسک اینترنال خود را انتخاب کنید.

داخل هارددیسک یک موتور گرداننده وجود دارد که صفحه های دیسک داخل هارد را میچرخاند تا اطلاعات روی دیسک ها در هر چرخش خوانده شود و اطلاعاتی که شما به آن ها نیاز دارید در دسترس شما قرار گیرد. تعداد این چرخش ها در یک دقیقه که با واحد دور در دقیقه یا RPM نشان داده می شود یک مشخصه مهم برای خرید هارد دیسک اینترنال می باشد. هر چه مقدار این واحد بیشتر باشد سرعت عملکرد هارد بهتر خواهد بود. در ابتدا این مقدار به اندازه 1200 دور در دقیقه بود اما الان در اندازه های 5400 و 7200 دور در دقیقه وجود دارد.

انتخاب ظرفیت مناسب هارد دیسک

گنجایش هارد دیسک اینترنال شما چقدر باشد؟

در ابتدا این هارد ها به اندازه هایی کمتر از 1 گیگابایت گنجایش داشتند اما به مرور زمان به مقدارهای بالا افزایش داده شد و در حال حاضر شاهد انواع هارددیسک اینترنال با گنجایش های بالا حتی تا مقدار 80 ترابایت نیز هستیم. با این پیشرفت در گنجایش ها فقط کافی است که مقدار گنجایشی که نیاز دارید را انتخاب کنید و از بین محصولاتی که در بازار هستند آن را خریداری کنید.

هارد دیسک اینترنال با چه مقدار بافر برای شما مناسب است؟

حافظه کش یا بافر بخشی از هارد می باشد که دستورات و داده ها را به صورت موقت در خود ذخیره کرده و سپس به سیستم می رساند، هرچه مقدار کش بیشتر باشد قطعا عملکرد هارد دیسک اینترنال نیز بالاتر خواهد بود. پس در هنگام خرید هارددیسک اینترنال اگر می خواهید که عملکرد بسیار خوبی از سیستم خود بگیرید به این مشخصه نیز توجه کنید تا محصول مورد نظرتان به شما عملکرد مطلوبی را بدهد.

طول عمر هارد دیسک اینترنال را بررسی کنید.

این موضوع که هارد دیسک اینترنال شما چه مقدار عمر می کند برای همه ما اهمیت بالایی دارد و می خواهیم که به مدت طولانی نیاز به تعویض اجزای سیستم نداشته باشیم، یا این که مجبور نباشیم به سراغ خرید کامپیوتر و لپ تاپ جدید بروید. معمولا عملکرد HDD ها تا سه سال اول را به خوبی عمر می کنند و کمتر از 20 درصد آن ها ممکن است در سال چهارم کار کردن خود خراب شوند. در ادامه بیشتر از 50 درصد آن ها تا 6 سال عمر می کنند. البته نحوه نگهداری تاثیر به سزایی در افزایش عمر آن ها تاثیر دارد و اگر به خوبی از هارد دیسک اینترنال خود محافظت کنید بازدهی خوبی نیز دریافت خواهید کرد.

هارد دیسک اکسترنال با کدام اینترفیس درون سیستم شما متصل می شود؟

درایوهای HDD با استفاده از رابط های متفاوتی مثل IDE، SATA، SCSI، SAS و Fibre Channel به سیستم متصل می شوند هر کدام از این رابط ها سرعت و عملکرد به خصوصی دارند که در سیستم های متفاوت به کار می روند. قبل از خرید هارد دیسک اینترنال شما باید اینترفیس مورد نیاز سیستم خود را شناخته و هارد مجهز به آن اینترفیس را خریداری کنید.

برای چه سیستمی نیاز به هارد دیسک اینترنال دارید؟

در سیستم های متفاوت هارددیسک های به خصوصی قرار میگیرند که مشخصات ویژه خود را دارند و شما باید با توجه به سیستم خود هارددیسک اینترنال را خریداری کنید.

اگر شما لپ تاپ دارید باید هارد دیسک اینترنال با ابعاد کوچک، وزن کم و در عین حال سریع را خریداری کنید که در سیستم لپ تاپ هم به راحتی جا شود و لپ تاپ را سنگین نکند و همچنین قدرت انتقال داده ها را با سرعت عالی داشته باشد. البته در لپ تاپ ها بهتر است از حافظه SSD استفاده شود. پیشنهاد می کنیم که اگر می خواهید هارد لپ تاپ خود را به حافظه اس اس دی ارتقا دهید مقاله " راهنمای ارتقای هارد لپ تاپ به هارد SSD " را مطالعه کنید.

اما در مقابل HDD های اینترنال کامپیوتر اندازه ای بزرگتر دارند و وزن آن ها مقداری بیشتر است.

هارددرایو های متفاوت دیگری نیز هستند که برای کاربرد های دیگری همچون سرور، دوربین مداربسته، دیتا سنتر ها و استفاده های متفاوت دیگری نیز به کار می روند. کمپانی های تولید کننده نیز در خط تولید HDD های اینترنال خود انواع متفاوتی را قرار داده اند و برای انواع کاربران مشخصه هایی که برای آن ها اهمیت بیشتری داشت را ارائه دادند.

انواع هارد دیسک وسترن دیجیتال

برای چه کاری هارد دیسک اینترنال می خرید؟

کاربری های متفاوت نیاز به مشخصه های متفاوتی درون هارد دارد که باید میان ویژگی های محصولی که می خواهیم بخریم به دنبال آن ها بگردیم. در این مرحله به خوبی ویژگی های مورد نظر را مطالعه کنید و انتخاب خود را بر اساس ویژگی های ذکر شده بررسی کرده و بخرید. همچنین برای هر کاربرد چند هارد دیسک اینترنال نیز مثال خواهیم زد.

هارد دیسک اینترنال مناسب کاربری عمومی

برای انجام کارهایی همچون تماشای فیلم و عکس، شنیدن موسیقی، وب گردی، کار با برنامه های آفیس، اجرای برنامه های اداری و حسابداری و همچنین سیستم های رندرینگ نیاز به هارد دیسک اینترنال با ویژگی های خاص ندارید و یک هارد معمولی به خوبی می تواند کارهای شما را انجام دهد. یک هارد دیسک اینترنال با گنجایش 1 ترابایت و یا 512 گیگابایت مناسب است اما اگر می خواهید که هزینه کمتری بپردازید می توانید به سراغ هارد های 256 و 128 گیگابایتی نیز بروید.

درایو HDD اینترنال Blue وسترن دیجیتال، P300 از برند توشیبا و Barracuda سیگیت برای کاربری عمومی بسیار مناسب می باشد.

هارد دیسک اینترنال مناسب کاربری گیمینگ

برای سیستم های گیمینگ سرعت یک مشخصه بسیار مهم است تا بازی ها به خوبی لود شوند و در حین بازی کردن مشکلی برای ما پیش نیاید. همچنین گنجایش هارد نیز مهم است که بتوانید بازی های خود را به راحتی درون سیستم ذخیره کنید، بازی هایی همچون Call Of Duty: Black Ops Cold War، Red Dead Redemption 2، Hitman 2، Destiny 2، Rainbow Six Siege، Final Fantasy 15 و Mass Effect: Legendary Edition که دارای داده های زیادی هستند نیاز به درایو HDD با گنجایش بالا دارند. به خصوص اگر شما می خواهید بازی های زیادی را درون سیستم خود نصب کنید باید به فکر هارد با گنجایش بالا باشید. معمولا هارد های 1 و یا 2 ترابایتی مناسب این کاربرد هستند، اما اگر بخواهید می توانید از هارد هارد 500 گیگابایتی نیز استفاده کنید.

هارد دیسک اینترنال مناسب گیمینگ مثل هارد Black وسترن دیجیتال و X300 توشیبا برای گیمینگ مناسب هستند که در گنجایش های متفاوت به فروش می روند.

اگر می خواهید که یک سیستم گیمینگ برای خود تهیه کنید پیشنهاد می کنیم که مقاله " راهنمای انواع مادربرد گیمینگ " ما را نیز مطالعه کنید.

هارد دیسک اینترنال مناسب استفاده در سرور

هارد HDD مناسب برای سرور و دیتا سنتر ها به دلیل اینکه باید 24 ساعته و بی وقفه کار کنند و احتمال خراب شدن بسیار پایینی داشته باشند، باید از نظر فنی جزو بهترین ها باشند و قدرت بالایی در انجام کارها داشته باشند. این محصولات سرعت و عملکرد بسیار بالایی دارند اما به دلیل صدایی که ایجاد می کنند، برای سیستم های خانگی مقداری غیر قابل تحمل هستند و کاربران برای این استفاده به سراغ آن ها نمی روند. همچنین برای این نوع از هارد ها باید از خنک کننده های خوبی استفاده کنید.

هارد دیسک  Datacenter Ultrastar وسترن دیجیتال و  مدل های مختلف هارد دیسک Enterprise Exos سیگیت برای سرورها انتخاب مناسبی هستند.

هارد دیسک اینترنال مناسب ذخیره ساز شبکه

هاردهای HDD مخصوص شبکه به دلیل اینکه باید تمام وقت باید کار کنند و به ذخیره و ارسال داده ها بپردازند باید بسیار با کیفیت و با دوام باشند تا به خوبی وظایف خود را بتوانند انجام دهند و خراب نشوند، آن ها همچنین در مصرف برق نیز کم مصرف هستند و با سیستم های RAID نیز سازگار هستند و از فیرمورهای NAS نیز پشتیبانی می کنند.

برای هارد دیسک های مناسب شبکه می توان هارد دیسک های سری RED وسترن دیجیتال، سری N300 توشیبا، هارد های اینترنال سری IronWolf سیگیت اشاره کرد.

هارد دیسک اینترنال مناسب سیستم های دوربین مداربسته

در محیط هایی که به چند دوربین مداربسته مجهز هستند باید فضایی برای ذخیره سازی تمام اطلاعات باشد تا تمام تصاویر دوربین ها ضبط شده و در آن ذخیره شوند و احتمال خراب شدن و از دست رفتن اطلاعات در آن ها نباشد HDD های اینترنال که برای سیستم نظارتی دوربین ها مناسب است باید از امنیت و گنجایش خوبی برخوردار باشد تا اطلاعات را به خوبی ذخیره کرده و آن ها را در امنیت نگهداری کند.

هارد دیسک اینترنال مناسب برای سیستم دوربین مداربسته محصولاتی از قبیل سری Surveillance، V300 و S300 برند توشیبا، هارد دیسک Purple وسترن دیجیتال و سری های Skyhawk و Skyhawk AI از برند سیگیت هستند.

انواع هارد دیسک سیگیت

هارد دیسک اینترنال مناسب ماینینگ

امروزه استخراج رمز ارزها یکی از کارهایی است که بسیاری از افراد به این کار روی آورده اند و با استفاده از سیستم های مناسب به ماینینگ می پردازند. از ویژگی هارد دیسک اینترنال مناسب ماین می توان به توان پایدار آن ها اشاره کرد، همچنین طول عمر بالایی باید داشته باشند که در طولانی مدت بتوانید به خوبی از آن ها استفاده کنید.

برای استخراج رمز ارزها می توانید از هارد دیسک اینترنال از مدل های Ultrasatar و سری RED وسترن دیجیتال و Ironwolf سیگیت استفاده کنید. همچنین هارددیسک های سری Western Digital Gold مخصوص ماینینگ طراحی شده اند که عملکرد خاص و قدرتمندی دارند.

همچنین پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله " ماینینگ با هارد " را در لپ مال مطالعه کنید.

هزینه محصول مورد نظرتان را بررسی کنید.

قیمت محصول و بودجه دو اصل مهم در خرید هستند که همه ما در هنگام خرید به آن توجه می کنیم. معمولا در زمان خرید یک محصول قبل از اقدام به خرید از چندین فروشنده می پرسیم که قیمت آن محصول چقدر است؟ و یا در اینترنت با کمی جستجو لیستی از قیمت های متفاوت را چک می کنیم و سپس به سراغ بودجه خود می رویم و بر اساس آن اقدام می کنیم.

همچنین می توانیم از تخفیف ها استفاده کنیم تا محصول مورد نیازمان را با هزینه کمتری بخریم، پس پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به خرید نگاهی به فروشگاه های متفاوت انداخته و به دنبال تخفیفات بگردید تا خرید ارزان تری را تجربه کنید.

امیدواریم که مطالب بالا برای شما مفید باشد و به شما در خرید هارد دیسک اینترنال مناسب کمک کند. همچنین پیشنهاد می کنیم به وبلاگ لپ مال نیز سری زده و دیگر مطالب ما درباره تکنولوژی را نیز مطالعه کنید.

تماس با لپ مال

اشتراک گذاری :