• 25 خرداد 1400

چهارده روش برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

افراد زیادی همواره این سؤال را از ما می پرسند که برای افزایش عمر باتری لپ تاپ خود چه کارهایی را انجام دهیم؟

این سوال امروزه به یکی از دغدغه های کاربران لپ تاپ تبدیل شده چرا که سیستم های کامپیوتری به عضوی جدا ناپذیر در مشاغل تبدیل شده. بیشتر افراد بجای استفاده از کامپیوترهای شخصی، از لپ تاپ استفاده می کنند تا اطلاعات در هر مکان و هر ساعتی در اختیارشان باشد و همچنین بتوانند در طی مسیر یا در خانه کارهای خود را انجام دهند. از این رو نیاز به سیستمی دارند که باتری آن بتواند مدت زیادی شارژ را در خود نگهدارد.

در لپ تاپ های جدید از باتری های لیتیومی استفاده میشود که به نسبت کیفیت مناسب و عمری طولانی دارند به شرطی که به درستی از آن ها نگهداری شود.

ما در این مقاله قصد داریم 14 روش برای افزایش عمر باتری و همچنین شیوه صحیح نگهداری و شارژ کردن باتری بپردازیم تا بتوانید مدت طولانی تری از باتری خود استفاده کنید.

 نحوه صحیح شارژ کردن باتری

اگر برای اولین بار است که باتری خود را شارژ می کنید حتما به این نکته توجه کنید که باتری های جدید مثل باتری های قدیمی نیازی به شارژ اولیه ندارند و پس از استفاده از لپ تاپ، هروقت که نیاز بود لپ تاپ را شارژ کنید.

در جواب این سوال که بهترین زمان و روش شارژ کردن باتری لپ تاپ چیست هم باید بگویم که بهترین زمان وقتی است که شارژ باتری شما بین 15 تا 20 درصد است. توجه کنید که بهتر است برای جلوگیری از اینکه فشار به باتری وارد شود بهتر است که آن را به طور کامل شارژ نکنید و بعد از اینکه 85 تا 90 درصد شارژ شد شارژر را جدا کنید.

بهترین زمان هم برای شارژ کردن باتری زمانی است که لپ تاپ خاموش است.

14 نکته برای افزایش طول عمر باتری

 1. از تخلیه کامل شارژ باتری خودداری کنید چرا که این کار فشار زیادی را به باتری وارد می کند.
 2. از قرار دادن لپ تاپ بر روی سطوح نرم مثل بالش و پتو خودداری کنید زیرا هوا در آن ها هوا به درستی جریان ندارد و لپ تاپ گرم می شود.
 3. هرگز لپ تاپ را از شب تا صبح شارژ نزنید زیرا 100 درصد شارژ می شود و در نقطه فشار خود قرار می گیرد و هم اینکه درست است که پس از شارژ کامل شارژش قطع می شود اما باتری مدتی طولانی در نقطه استرس خود قرار می گیرد که این برایش بسیار مضر است.
 4. اگر قصد دارید مدتی طولانی از لپ تاپ استفاده نکنید یا باتری آن را جدا کنید و یا اگر قابل جدا کردن نیست آن را بین 40 تا 60 درصد که نقطه امن است شارژ کنید و کنار بگذارید.
 5. اگر لپ تاپ داغ کرده بود شارژر را به آن متصل نکنید.
 6. کاهش نور صفحه برای حفظ بهتر شارژ باتری
 7. اگر باتری شما قابلیت جدا سازی دارد بهتر است که باتری را جدا کرده و از برق مستقیم شهری استفاده کنید.
 8. در صورتی که به وای فای و بلوتوث نیازی ندارید بهتر است آن ها را خاموش کنید.
 9. لپ تاپ را روی حالت استندبای و اسلیپ قرار ندهید و بجای آن سیستم را خاموش کرده و مجدد روشن کنید.
 10. هیچ دستگاه دیگری را اعم از هدفون و گوشی موبایل را با لپ تاپ خود شارژ نکنید.
 11. میزکار خود را تمیز کنید زیرا ورود گرد و غبار به داخل فن لپ تاپ میتوانند باعث حرارت بیش از حد آن و خرابی باتری و لپ تاپ شود.
 12. اتصال دستگاه های جانبی مثل هارد و usb را در زمانی که به آن ها نیازی ندارید قطع کنید.
 13. تب های اضافی مرورگرتان را ببندید تا از مصرف بیش از حد باتری جلوگیری شود.
 14. در صورت داغ بودن لپ تاپ سعی کنید برنامه هاس سنگین مثل بازی و کارهای گرافیکی را با آن انجام ندهید.

آیا استفاده از SSD بجای هارد در افزایش عمر باتری بهتر است؟

از آنجایی که هارد قطعات مکانیکی دارد میزان زیادی از باتری را برای به حرکت درآوردن آن ها استفاده می کند ولی ssd تمام الکترونیکی است و میزان باتری کمتری استفاده می کند.

🔻برای آشنایی بیشتر با ساز و کار SSDها این مقاله را حتما بخوانید.🔻

چرا باید لپ تاپ با هارد SSD بخریم؟

به هیچ وجه تنظیمات ذخیره انرژی را فراموش نکنید

همه لپتاپ‌ها با کمک تنظیمات ذخیره انرژی سیستم عامل نصبی خود، به کاربرشان این اجازه را می‌دهند تا میزان انرژی مصرفی لپ تاپ را مدیریت کند. با استفاده از تنظیمات ذخیره انرژی می‌توانید مدت بیشتری از لپ تاپ خود استفاده کنید و در عین حال فشار کم‌تری به سخت افزار آن وارد می‌شود. هر چه این تنظیمات را سخت‌گیرانه‌تر کنید، باطری لپ تاپ شما هم مدت بیشتری دوام می‌آورد و در نهایت برای طول عمر آن نیز مناسب است.

باطری لپ تاپ را کالیبره کنید

متاسفانه با هر تصمیم و هر شرایطی باطری لپ تاپ ها در طول زمان ضعیف‌تر می شود و عملکرد نامناسبی را نمایش می‌دهند. به همین دلیل هم به تدریج زمان باطری‌سنج لپ تاپ قادر به تشخیص دقیق میزان باقی‌مانده باطری نخواهد بود؛ بنابراین نباید اهمیت کالیبره‌کردن باطری را فراموش کنید. به هر حال واقعیت این است که با کالیبره‌کردن، طول عمر باتری لپ تاپ شما افزایش پیدا نمی‌کند. این روش تنها به باطری‌سنج لپ تاپ شما کمک می‌کند تا دقیق‌تر از قبل میزان باقی‌مانده باطری لپ تاپ را نشان دهد

اگر در رابطه با باتری لپ تاپ سوال و ابهامی داشتید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی، با تیم لپ­ مال تماس گرفته و از خدمات مشاوره‌ای ما به صورت کاملاً رایگان استفاده کنید.