چهارده روش برای افزایش عمر باتری لپ تاپ
  • 25 خرداد 1400

چهارده روش برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

افراد زیادی همواره این سؤال را از ما می پرسند که برای افزایش عمر باتری لپ تاپ خود چه کارهایی را انجام دهیم؟

این سوال امروزه به یکی از دغدغه های کاربران لپ تاپ ها تبدیل شده چرا که سیستم های کامپیوتری به عضوی جدایی ناپذیر در زندگی روزمره ما تبدیل شده اند. بیشتر افراد به جای استفاده از کامپیوترهای رومیزی، از لپ تاپ استفاده می کنند تا اطلاعات در هر مکان و هر ساعتی از روز در اختیارشان باشد و همچنین بتوانند در طی مسیر یا در خانه کارهای خود را انجام دهند. از این رو نیاز به لپ تاپی دارند که باتری آن بتواند مدت زیادی شارژ را در خود نگهدارد و به قولی دست آن ها را در پوست گردو نگذارد!

برترین برندهای تولید کننده لپ تاپ در محصولات جدید خود از باتری هایی با پایه لیتیوم استفاده می کنند که به نسبت، کیفیت مناسب و عمر طولانی دارند؛ البته به شرطی که به درستی از این باتری ها نگهداری شود.

ما در این مقاله قصد داریم 14 روش برای افزایش عمر باتری لپ تاپ و همچنین شیوه صحیح نگهداری و شارژ کردن باتری بپردازیم تا بتوانید مدت طولانی تری از باتری لپ تاپ خود استفاده کنید. بد نیست قبل از این که این 14 راه را با هم بررسی کنیم نگاهی کوتاه به نحوه صحیح شارژ کردن لپ تاپ داشته باشیم.

نحوه صحیح شارژ کردن باتری لپ تاپ

اگر برای اولین بار است که باتری خود را شارژ می کنید حتما به این نکته توجه کنید که باتری های جدید (لیتیوم یونی) مثل باتری های قدیمی نیازی به شارژ اولیه ندارند و پس از استفاده از لپ تاپ، هر وقت که نیاز بود لپ تاپ را شارژ کنید.

البته بیشتر تولید کنندگان لپ تاپ در دفترچه ها و راهنماهای خود شارژ اولیه اشاره کرده اند. دلیل این کار هم بیشتر به مسائل نرم افزاری بر می گردد تا مسائلی مربوط به طول عمر باتری لپ تاپ. در راه اندازی اولیه لپ تاپ برنامه های نصب شده و مدیریت باتری نیاز دارند تا کالیبره شوند و تنظیم شوند و ممکن است به دلیل کم بودن میزان باتری اولیه لپ تاپ که عموماً چیزی حدود 60% است، این عمل به درستی انجام نشود.

به هر حال شارژ کردن یا نکردن اولیه لپ تاپ در هر دو صورت قرار نیست باعث زیر و رو شدن زمین و آسمان شود، اما به قولی احتیاط واجب این است که توصیه های فروشندگان و تولید کنندگان لپ تاپ را عمل کنید.

کی باید لپ تاپ را شارژ کنیم؟

در جواب این سوال که بهترین زمان شارژ کردن باتری لپ تاپ چیست هم باید بگویم که بهترین زمان وقتی است که شارژ باتری شما بین 15 تا 20 درصد است. توجه کنید که بهتر است برای جلوگیری از اینکه فشار به باتری وارد شود بهتر است که آن را به طور کامل شارژ نکنید و بعد از اینکه 85 تا 90 درصد شارژ شد شارژر را جدا کنید.بهتر است این کار را زمانی که لپ تاپ خاموش است انجام دهید.

 

لپ تاپ به چند درصد رسید باید آن را شارژ کنیم؟

 

14 نکته برای افزایش طول عمر باتری

1- صفحه نمایش رو تنظیم کنید

کاهش نور صفحه برای حفظ بهتر شارژ باتری می تواند تاثیر به سزایی در عمر و مدت نگهداری شارژ باتری لپ تاپ داشته باشد. با دستکاری چند تنظیمات ساده می توانید میزان نور صفحه نمایش را، تا حدی که چشمان شما اذیت نشود، پایین بیاورید تا میزان دوام شارژ باتری بیشتر شود. تصویر پس زمینه را هم می توانید ساده تر و سیاه تر انتخاب کنید تا شارژ کمتری استفاده شود. از دیگر تنظیماتی که می توانید برای صفحه نمایش لپ تاپ انجام دهید تعیین زمان مشخصی برای خاموش شدن صفحه نمایش است. این کار هم به عمر باتری لپ تاپ اضافه می کند و هم در عمر صفحه نمایش تاثیر دارد. بهترین زمانی که می توانید برای این تنظیمات استفاده کنید 60 ثانیه است.

2- به هیچ وجه تنظیمات ذخیره انرژی را فراموش نکنید

همه لپتاپ ها با کمک تنظیمات ذخیره انرژی سیستم عامل نصبی خود، به کاربرشان این اجازه را می دهند تا میزان انرژی مصرفی لپ تاپ را مدیریت کنند. با استفاده از تنظیمات ذخیره انرژی می توانید مدت بیشتری از لپ تاپ خود استفاده کنید و در عین حال فشار کم تری به سخت افزار آن وارد می شود. هر چه این تنظیمات را سخت گیرانه‌ تر کنید، باطری لپ تاپ شما هم مدت بیشتری دوام می‌آورد و در نهایت برای طول عمر آن نیز مناسب تر می باشد.

3- لپ تاپ را مدام به برق وصل نکنید

اگر باتری شما قابلیت جدا سازی دارد بهتر است که باتری را جدا کرده و از برق مستقیم شهری استفاده کنید. اگر هم که قابلیت جدا شدن باتری ندارد به محض رسیدن به محدوده امن شارژر را از لپ تاپ جدا کنید و از باتری استفاده کنید. توجه کنید هیچ وقت نباید باتری لپ تاپ شارژ کامل یا بدون شارژ باشد.

4- شارژ لپ تاپ را در محدوده امن نگه دارد

همان طور که در مورد قبل گفتیم از تخلیه کامل شارژ باتری لپ تاپ خودداری کنید چرا که این کار فشار زیادی را به باتری وارد می کند. هرگز لپ تاپ را از شب تا صبح شارژ نزنید زیرا 100 درصد شارژ می شود و در نقطه فشار خود قرار می گیرد و هم اینکه درست است که پس از شارژ کامل شارژش قطع می شود اما باتری مدتی طولانی در نقطه استرس خود قرار می گیرد که این برایش بسیار مضر است. اگر قصد دارید مدتی طولانی از لپ تاپ استفاده نکنید یا باتری آن را جدا کنید و یا اگر قابل جدا کردن نیست آن را بین 40 تا 85 درصد که نقطه امن است شارژ کنید و کنار بگذارید.

5- لپ تاپ را خاموش کنید

لپ تاپ را روی حالت استندبای و اسلیپ قرار ندهید و بجای آن سیستم را خاموش کرده و مجدد روشن کنید. بهترین راه افزایش طول عمر باتری لپ تاپ همین خاموش کردن لپ تاپ است. داده های موقت و اطلاعات اضافی با خاموش کردن لپ تاپ پاک می شوند؛ این کار باعث می شود باتری استراحت کند و در شارژ بعدی عملکرد بهتری داشته باشد.

6- سیستم عامل را آپدیت نگه دارید

همیشه به روز رسانی های سیستم عامل یا برنامه ها برای افزایش امنیت لپ تاپ نیست بلکه گاهی نقص هایی در این نرم افزارها هست که باعث استفاده بیش از حد و آسیب به باتری لپ تاپ می شود. اگر مشکلی در روند شارژ شدن لپ تاپ شما وجود دارد و این کار با کندی صورت می گیرد حتماً قبل از هر اقدامی لپ تاپ خود، به خصوص سیستم عامل، را آپدیت کنید. هیچ وقت و در هیچ زمینه ای اعلان های آپدیت لپ تاپ را نادیده نگیرید.

7- وسایلی که استفاده نمی کنید را جدا کنید

اتصال دستگاه های جانبی مثل هارد، USB، هدفون و ... را در زمانی که به آن ها نیازی ندارید قطع کنید. شاید در ظاهر این اتفاق تاثیری در عمر باتری لپ تاپ نداشته باشد، اما بد نیست بدانید این دستگاه ها حتی زمانی که از آن ها استفاده نمی کنید هم در حال مصرف برق و شارژ لپ تاپ شما هستند. خاموش کردن اتصالات و ویژگی ها هم در صورتی که به آن ها نیاز ندارید کمک زیادی می کند. اتصالاتی مثل وای فای، بلوتوث یا حتی بلندگوها و نور پس زمینه صفحه کلید. هیچ دستگاه دیگری را اعم از هدفون و گوشی موبایل را با لپ تاپ خود شارژ نکنید. اختلاف جریان این دستگاه ها با خروجی برق USB باعث آسیب به باتری و حتی خود پورت USB می شود.

8- برنامه هایی که استفاده نمی کنید را ببندید

شاید شما با برنامه ای کار نداشته باشید و آن را به گوشه ای انداخته باشید، اما آن برنامه با شما  و باتری لپ تاپ کار دارد.هر برنامه ای که با آن کار ندارید مطمئن شوید به صورت کامل از آن خارج شده اید. تب های اضافی مرورگرتان را هم ببندید تا از مصرف بیش از حد باتری جلوگیری شود. هرچه برنامه ای سنگین تر باشد مصرف برق بیشتری دارد مثل برنامه های سنگین مثل بازی و نرم افزار های گرافیکی.

9- به روز رسانی خودکار را خاموش کنید

یا به روز رسانی خودکار لپ تاپ را خاموش کنید یا مطمئن باشید طوری تنظیمات را مشخص کرده اید که تنظیمات خودکار در هنگامی انجام شود که لپ تاپ به برق متصل است. به روز رسانی باعث پردازش اضافه و در نتیجه مصرف شارژ لپ تاپ می شود.

10- اعلان ها و نوتیف ها را خاموش کنید

اگر گزینه اعلام اعلان های (Notification) وبسایت هایی مانند توییتر، فیسبوک، اینستاگرام و ... را فعال کرده باشید، شاهد مصرف بیشتر باتری لپ تاپ خواهید بود. با این کار لپ تاپ به صورت مداوم داده ها را به روز می کند، حتی در صورتی که شما این برنامه ها را باز نداشته باشید.

 

باتری لپ تاپ را دوباره تنظیم کنید

 

11- لپ تاپ را خنک نگه دارید

به سیستم خنک کننده لپ تاپ اهمیت زیادی بدهید. هر مشکلی در این سیستم باعث داغ شدن بیش از حد لپ تاپ و تاثیر منفی در عملکرد و عمر باتری می شود. با چند راهکار ساده مثل قرار ندادن لپ تاپ بر روی سطوح نرم مثل بالش و پتو و تمیز نگه داشتن میز کار باعث می شود هوا در لپ تاپ به درستی جریان داشته باشد و لپ تاپ گرم نشود. این نکته را هم دقت داشته باشید: اگر لپ تاپ داغ کرده بود شارژر را به آن متصل نکنید.

12- سلامت باتری را زیر نظر داشته باشید

عمر باتری لپ تاپ ها بعد از چرخه های شارژ و دشارژ متداوم کمتر می شود و معمولاً بعد از 2 تا 4 سال باید باتری لپ تاپ را عوض کنید. البته ممکن است به دلایل متفاوتی مانند شوک های متعدد و یا خرابی موعد تعویض باتری زودتر برسد. برای این که زمان تعویض باتری را متوجه شوید یا بتوانید با تغییر نحوه کارکرد از تعویض لپ تاپ جلوگیری کنید میتوانید با استفاده از چند خط کد که می توانید به راحتی در اینترنت پیدا کنید از وضعیت سلامت باتری خود مطمئن شوید.

13- باطری لپ تاپ را کالیبره کنید

متاسفانه با هر تصمیم و هر شرایطی باطری لپ تاپ ها در طول زمان ضعیف تر می شود و عملکرد نامناسبی را نمایش می‌دهند. به همین دلیل هم به تدریج زمان باطری سنج لپ تاپ قادر به تشخیص دقیق میزان باقی مانده باطری نخواهد بود؛ بنابراین نباید اهمیت کالیبره کردن باطری را فراموش کنید. به هر حال واقعیت این است که با کالیبره کردن، طول عمر باتری لپ تاپ شما افزایش پیدا نمی‌کند. این روش تنها به باطری سنج لپ تاپ شما کمک می‌کند تا دقیق تر از قبل میزان باقی مانده باطری لپ تاپ را نشان دهد.

14- Screen Saver رو خاموش کنید

شاید یک تصویر زیبا و متحرک در زمانی که با لپ تاپ کار نمی کنید زیبا باشد و بتواند شخصیت شما را به رخ بکشد اما قطعا این تصاویر که Screen Saver گفته می شود به سرعت باعث خالی شدن باتری شما و در دراز مدت عمر باتری لپ تاپ را کاهش خواهد داد.

سخن آخر

هرچه تعداد چرخه شارژ باتری لپ تاپ بیشتر باشد، عمر آن زودتر به پایان می رسد. با این 14 روش در واقع شما تعداد این چرخه ها را کمتر می کنید تا عمر باتری بیشتر شود. به طور مثال شما با شارژ کردن باتری لپ تاپ تا 100% بین 500 تا 300 بار میتوانید چرخه شارژ را انجام دهید؛ اما اگر باتری لپ تاپ را تا 80% شارژ کنید تعداد چرخه ها تا 1000 بار افزایش پیدا میکند. به همین راحتی با رعایت این چند نکته چرخه شارژ باتری لپ تاپ خود را تا حد زیادی می توانید زیاد کنید. اما فراموش نکنید که به هر حال بعد از چندین سال باید به فکر باتری لپ تاپ باشید چون باتری لپ تاپ ها فنا ناپذیر نیستند.

چند سوال متداول درباره باتری لپ تاپ

متوسط عمر باتری لپ تاپ چقدر است؟

متوسط عمر باتری لپ تاپ ها 2 تا 4 سال است. البته بیشتر یا کمتر شدن آن به نحوه رفتار شما با آن بستگی دارد.


باتری لپ تاپ چند بار شارژ می شود؟

بیشتر تولید کنندگان لپ تاپ قول 300 تا 500 بار چرخه شارژ را می دهند و برخی هم تا 1000 بار را قول داده اند. این تفاوت به نوع باتری، کاربری لپ تاپ و نحوه کار کردن با لپ تاپ بستگی دارد.


آیا استفاده از SSD بجای هارد در افزایش عمر باتری بهتر است؟

از آنجایی که هارد قطعات مکانیکی دارد میزان زیادی از باتری را برای به حرکت درآوردن آن ها استفاده می کند ولی SSD تمام الکترونیکی است و میزان باتری کمتری استفاده می کند.


مشاوره لپ مال