چرا باید لپ تاپ با هارد SSD بخریم؟
  • 22 خرداد 1400

چرا باید لپ تاپ با هارد SSD بخریم؟

چرا بهتر است از هارد SSD استفاده کنیم؟

این روزها با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و پیچیده تر شدن کارهایی که با سیستم های کامپیوتری انجام می دهیم نیازمند سرعت بیشتر و حافظه ای قوی تر برای لپ تاپ خود هستیم.

یکی از کارهایی که می توانیم برای ارتقای سرعت لپ تاپ انجام دهیم تعویض هارد دیسک با هارد SSD است.

همچنین برای بهبود کلی عملکرد لپ تاپ، وجود یک هارد ذخیره سازی خوب نسبت به سایر قطعات مانند پردازنده، رم و کارت گرافیک اهمیت بیشتری پیدا می کند.

وقتی که سیستم خود را بوت می کنید، برنامه ها را باز می کنید و بین برنامه ها سوئیچ می کنید، پردازنده شما منتظر دریافت اطلاعات از هارد می شود. حتی اگر شما فایل ها را باز نکنید، داده ها را انتقال ندهید یا برنامه ها را راه اندازی نکنید، در پس زمینه سیستم عامل و برنامه شما از حافظه مجازی استفاده می کند.

در این مقاله قصد داریم درباره این که چرا بهتر است که هارد خود را به ssd ارتقا دهیم صحبت کنیم.

هارد HHD چیست؟

HHD مخفف کلمه harddisk drive می باشد که حدود 60 سال قدمت دارد. هارد دیسک تنها قطعه اصلی با ساختار مکانیکی در سیستم هاست. در هارددیسک اطلاعات بر روی پلتر ذخیره می شود و با کمک بازوی متحرک یا هد اطلاعات خوانده می شود و برق نیز از طریق برد به هد و پلتر می رسد.

امروزه سرعت چرخش پلتر بین 5400 تا 15000 دور در دقیقه می باشد از مزیت های هارد دیسک این است که شما می‌ توانید در ازای پرداخت هزینه ی کم مقدار زیادی از اطلاعات را بر روی هارد دیسک ذخیره کنید.

SSD چیست؟

SSD مخفف کلمه Solid State Drive یا دیسک حالت جامد می باشد. برخی معتقدند SSD نسخه پیشرفته تر و با ابعاد بزرگتر فلش مموری می باشد.

همان‌طور که می دانید دیگر هیچ قسمت متحرکی در SSD  ها بر خلاف HDD ها وجود ندارد.SSD ها هم مانند فلش مموری بر پایه NAND می باشد.

چرا باید برای لپ تاپ خود هارد SSD تهیه کنیم؟

دسترسی سریع به اطلاعات

همانطور که می دانید برای آن که هارد دیسک به اطلاعات دسترسی پیدا کند باید بچرخد تا به اطلاعات مورد نظر برسد که این پروسه ی زمانبری است؛ اما در هارد SSD برای دسترسی به اطلاعات نیازی به چرخش نیست و می توان به صورت مستقیم به اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

عمر باتری و پایداری

SSD ها نسبت به HDD ها از میزان برق کمتری استفاده می کنند چرا که SSD ها مانند هارددیسک ها دارای قطعات مکانیکی نیستند و نیازی به حرکت دادن قطعات خود ندارند.

در آزمایشی که انجام شد میانگین عمر باتری لپ تاپ های مجهز به SSD با وجود اینکه به وای فای متصل بودیم و در فضای وب جست و جو می کردیم، حدود ۷ ساعت و ۹ دقیقه بود و این در حالی بود که لپ تاپ های دارای هارددیسک مغناطیسی عمر باتری حدود ۵ ساعت و ۴۳ دقیقه ای را ارائه دادند.

تولید گرمای کمتر

از آنجایی که هار SSD میزان نیروی کمتری استفاده می کند، میزان گرمای تولید شده توسط آن هم کمتر است که این موضوع باعث عدم آسیب رسانی به سیستم و باتری آن می شود.

گرمایی که توسط هارددیسک تولید می شود بین 0 تا 70 درجه سلسیوس و گرمای تولید شده توسط SSD بین 0 تا 55 درجه سلسیوس است.

آلودگی صوتی

هارددیسک ها به دلیل چرخش هایی که دارند سبب ایجاد صدا می شوند اما هارد SSD چون ساختار مکانیکی ندارد و مانند فلش مموری می ماند، آلودگی صوتی ایجاد نمی کند.

مقاومت در برابر ضربه و لرزش

هارد های hdd به دلیل داشته قطعات متحرک و حساس هد و پلتر، به کوچکترین ضربه و لغزش و تکان، مخصوصا در حال کار بسیار حساس هستند و دچار آسیب خواهند شد اما در هارهای ssd این مشکل برطرف شده و به طور کلی از یک تکنولوژی دیگری استفاده شده که نزدیک به تکنولوژی فلش یا به اصطلاح nand است. قطعه متحرکی در درون SSD نیست و تقریبا ضد ضربه هستند و اطلاعات درون IC ها ذخیره می شوند.

بهبود عملکرد قابل ملاحظه

از آنجا که هاردهای  SSDقسمت متحرکی ندارد، می تواند با سرعت بسیار بیشتر اطلاعات را از هارد خواند و در هارد نوشت. هنگام بوت شدن سیستم یا باز کردن برنامه ها در دنیای واقعی تفاوت سرعتی که نسبت به HDD ها وجود دارد واقعا قابل توجه است. همچنین این اختلاف سرعت در هنگام کپی کردن فایل ها هم به شدت احساس می شود.

وزن

از آنجایی که لپ تاپ ها قابل حمل هستند و نیاز به جابجایی آن ها داریم، فاکتور وزن یکی از مهم ترین ها در انتخاب لپ تاپ است.

هارد دیسک وزنی حدود 750 گرم و SSD وزنی حدود 80 گرم دارد که استفاده از SSD سبب کاهش چشم گیر وزن لپ تاپ می شود.

ظرفیت

هاردهای SSD تا یک ترابایت هم موجود هستند، ولی در مقادیر کمتر هم وجود دارند، چون بسیار گران هستند. شما بیشتر با ظرفیت‌های ۱۲۸ تا ۵۰۰ گیگابایت در سیستم‌های مختلف مواجه خواهید شد. در حالی که در مورد هاردهای معمولی، ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت به عنوان ظرفیت پایه در سال ۲۰۱۴ شناخته می‌شوند و استفاده کنندگان از ابزارهای چندرسانه‌ای به ظرفیت‌های بالاتر ۱ تا ۴ ترابایت، نیازمند هستند.

اطمینان بالا در ذخیره سازی اطلاعات

تفاوت هارد HDD و SSD در ذخیره سازی اطلاعات به صورت میانگین و تقریبی و در بهترین حالت نگهداری ssd ها 2 برابر hdd ها بر اساس مقياس اندازه گيري مقاوت ابزارهاي ذخيره سازي اطلاعات میباشد. طول عمر ssd  ها حدود 1 میلیون و 200 هزار ساعت و هارد های hdd حدود 600 هزار ساعت تخمین زده شده است.

قیمت

با وجود تمام مزیت هایی که درباره SSD گفته شد، باید بگوییم که این نوع هارد قیمت بسیاری بالاتری نسبت به رقیب خود دارد و در مواردی حتی قیمت SSD ها چیزی حدود بیش از 10 برابر هارددیسک ها مشاهده شده است.

 

اگر پس از مطالعه مقاله هنوز هم سوال و ابهامی داشتید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی، با تیم لپ­مال تماس گرفته و از خدمات مشاوره‌ای ما به صورت کاملاً رایگان استفاده کنید.